Umnjaci su zubi koji rastu na samom kraju vilice. Uglavnom između osamnaeste i dvadeset pete godine života, mada se nekad dešava da izrastu i kasnije. Oni niču poslednji od stalnih zuba. Ako oni niknu i postave se normalno u zubni niz, mogu biti veoma korisni zubi. Ukoliko ih redovno perete mogu trajati ceo život.
- Ako su zdravi (što podrazumeva da nemaju karijes i da desni nisu upaljeni).
- Potpuno je izbio i ne ometa normalno funkcionisanje ostalih zuba.
- Laki su za održavanje svakodnevne oralne higijene.
- Zubi su potpuno sakriveni ispod desni (deo mastikatorne sluzokože koja prekriva alveolarne nastavke gornje i donje vilice) i ne mogu da izadju. U ovom slučaju, oni mogu doprineti stvaranju ciste koja može da uništi korene susednih zuba.
- Zubi nisu u potpunosti izbili.
- Imate poteškoća sa higijenom, što može dovesti do akumulacije velikog broja bakterija, koje dovode do različitih oboljenja usne duplje.
- Ako nema dovoljno prostora za zub (susedni zubi se nalazi previše stisnuto), rast umnjaka može dovesti do oštećenja ostalih zuba.
- Ako osećate bol u području umnjaka.
- Ukoliko je meko tkivo oko umnjaka često inficirano.
- Česta upala desni.
- Ukoliko se pojavi karijes na susednim zubima i izazove njihovo pucanje.
Nema ništa loše u tome da ne vadite umnjake, ukoliko redovno idete kod stomatologa. U tom slučaju, možete saznati o mogućim problema unapred, kako bi se izbegla, operacija uklanjanja umnjaka. Lekari preporučuju da se umnjaci vade, što je pre moguće. Nakon što napunite dvadeset pet godina, sva tkiva i kosti su konačno formirane, pa je zube teže ukloniti, a tkivo zarasta dosta sporije.
Ali ukoliko, redovno vodite računa o oralnoj higijeni i posećujte svog lekara, nećete imati briga!
Izvor:brightside